
Wyniki badania wykazały, że szczególne formy spędzania wolnego czasu są predyktorem SWB w różnych grupach wiekowych. Dla osób w wieku od 31 do 60 lat udział w zwiedzaniu wydarzeń kulturalnych, rodzinnych zajęciach rekreacyjnych, a także aktywna działalność towarzyska i rozrywkowa przyczyniły się do rozwoju SWB. Stwierdzono istotną pozytywną korelację pomiędzy rodzinną aktywnością rekreacyjną a SWB mężczyzn i kobiet w różnych grupach wiekowych.
Domki holenderskie całoroczne a aktywność rekreacyjna i zadowolenie małżeńskie
W badaniu tym stwierdzono, że uczestnictwo w zajęciach wypoczynkowych prowadzi do powstania SWB, chociaż znaczenie takich szczególnych zajęć wypoczynkowych różni się w zależności od wieku i płci. Zasadniczo ludzie mogą poprawić swój SWB poprzez uczestnictwo w zajęciach rekreacyjnych, zwłaszcza w zajęciach rodzinnych i domowych.
Badanie przeprowadzone przez Londyn i wsp. dotyczyło satysfakcji z pracy i spędzania wolnego czasu, przyczyniając się do poprawy jakości życia (QOL). QOL ustalono pytając uczestników „Jak się czujesz na temat swojego życia jako całości” dwa razy w trakcie trwania badania. Uczestnicy zostali również poproszeni o wypełnienie ankiety, w której oceniano uczucia związane z wypoczynkiem, pracą i życiem. Stwierdzono, że aktywność związana z rodzinami i ludźmi, z którymi się spotykają, ma dla QOL duże znaczenie. Ogólna działalność niezwiązana z pracą (działalność rekreacyjna) może być ważniejsza i lepiej przewidywać QOL niż zmienne dotyczące działalności związanej z pracą. Ludzie powinni brać pod uwagę znaczenie czasu spędzanego na zajęciach wypoczynkowych. Odwiedź
Domki holenderskie całoroczne rodzinny wypoczynek i satysfakcja z życia rodzinnego
W badaniu przeprowadzonym przez Agate et al. 2009 uczestnicy wymagali od dziecka i rodzica z rodziny wypełnienia ankiety internetowej, w której mierzono stopień zaangażowania w rodzinne zajęcia rekreacyjne oraz satysfakcję z zaangażowania w rodzinne zajęcia rekreacyjne. Stwierdzono, że zaangażowanie rodzin w spędzanie wolnego czasu jest najlepszym wskaźnikiem ogólnej satysfakcji z życia rodzinnego, nawet większej niż czas spędzony razem. We wczesnych latach młodzieńczych ilość i satysfakcja z rodzinnych przeżyć rekreacyjnych są ważne dla postrzegania satysfakcji z życia rodzinnego, które nastolatkowie rozwiną w późniejszym okresie życia. Z badania przeprowadzonego przez Agate na zlecenie Zabriskiego i McCormicka wynika również, że zaangażowanie w rodzinną działalność rekreacyjną jest najsilniejszym predyktorem satysfakcji z życia rodzinnego. Korzyści płynące z uczestnictwa w rodzinnych zajęciach wypoczynkowych to również lepsze umiejętności komunikacyjne rodziny, lepsze strategie rozwiązywania problemów, rozwój umiejętności życiowych i społecznych oraz większa ogólna satysfakcja z życia rodzinnego.
Ogólne badania wykazały istnienie istotnych korelacji między satysfakcją z wypoczynku a satysfakcją z życia rodzinnego.
Nie zebrano zbyt wielu danych empirycznych dotyczących aktywności w czasie wolnym i satysfakcji małżeńskiej. Na szczęście mężczyźni i kobiety w związkach małżeńskich prawdopodobnie docenią wspólne spędzanie czasu, wspólne spędzanie czasu, wspólne korzystanie z zajęć i zaspokajanie potrzeb w zakresie rekreacji. W niektórych badaniach skoncentrowano się na zgodności par małżeńskich i tym wpływie na wybrane przez nie rodzaje spędzania wolnego czasu oraz na związku między ich ogólnymi satysfakcjami małżeńskimi.