Powróć w ramiona Ojca – Łk 15, 11 – 24

 

Ta przypowieść nazywana jest często Ewangelią w Ewangelii. Ale też przypowieścią o synu marnotrawnym lub o miłosiernym ojcu albo o dwóch synach.

Obraz do modlitwy- Wyobraź sobie dziecko obejmowane ze wzruszeniem przez Ojca i spróbuj odnaleźć siebie w tych ramionach. Jak jesteś wtulony w Boga Ojca.

Prośba o owoc modlitwy: Proś o doświadczenie bezwarunkowej miłości Ojca, proś abyś doświadczył że twoje życie jest w Jego rękach

Wstęp do modlitwy: Czasem bywa że dręczą nas grzechy już odpuszczone, rozgrzeszone i to sprawia że nie mamy pokoju w sercu dlaczego? Bo nie wpatrujemy się Boga (nie kontemplujemy Go). I to sprawia że wciąż jesteśmy skupieni na swoim grzechu a nie na miłości Boga, która jest większa od naszego grzechu. Tymczasem rozważanie grzechu bez rozważania miłości Ojca wcale nas nie leczy. Podobnie jest ze spowiedzią (samo wyznanie grzechów nie leczy), leczy nas doświadczenie Bożego Miłosierdzia

Dlatego potrzebujemy kontemplacji Bożego Miłosierdzia, dlatego prośmy abyśmy całym sobą byli skupieni na Bożej miłości która leczy nas z grzechu. Chciejmy w tym rozważaniu skoncentrować się tylko na samym Ojcu z tej przypowieści.

1. …A GDY BYŁ JESZCZE DALEKO ZOBACZYŁ GO JEGO OJCIEC

– Chciejmy zobaczyć Ojca który czeka i jakie to jest czekanie? Ten Ojciec nie wymusza na swoim synu powrotu, tak jak wcześniej nie bronił mu odejść z domu. Odkąd syn opuścił dom, drzwi domu nigdy nie zostały zamknięte. Co nam to mówi? Że cokolwiek wydarzy się w moim życiu Bóg Ojciec nie przestaje czekać na mnie…na mój powrót.

Wczujmy się w czekającego Ojca i prośmy Jezusa aby nam pokazał takiego Ojca. Ten obraz jest nam bardzo potrzebny abyśmy odrzucili swoje fałszywe obrazy Ojca. Kiedy jesteś zmęczony tym odchodzeniem od Ojca możesz myśleć że Pan Bóg się mną zmęczył. Tymczasem Bóg się nie męczy. On czeka

2. UJRZAŁ GO JEGO OJCIEC

Jezus chce w tej przypowieści abyśmy zwrócili uwagę na spojrzenie Ojca. W księdze proroka Izajasza w 43 rozdziale  czytamy „Drogi jesteś w moich oczach”. Te oczy Ojca nigdy się nie zmieniają , Jego spojrzenie jest niezmienne.

Prośmy by Jezus tym obrazem Ojca nas uzdrowił i oczyścił.  Prośmy abyśmy umieli odrzucić fałszywe obrazy
i spojrzenia na obraz Boga, który jest naszym Ojcem.

To spojrzenie Ojca w tej przypowieści jest też cierpiące. Rembrandt (który namalował obraz: powrót marnotrawnego syna)  zwraca uwagę na chore i cierpiące oczy Ojca. Dlaczego one są cierpiące?

Oczy Ojca są cierpiące, ponieważ Jego dziecko (ten syn) długo nie wraca.

3. WZRUSZYŁ SIĘ GŁĘBOKO

Te słowa znajdują się w ewangelii św. Łukasza już po raz drugi.  Pierwszy raz był wtedy kiedy Samarytanin się wzruszył widząc człowieka pobitego i zranionego przy drodze. Wzruszenie Ojca pokazuje nam Jego wrażliwość i delikatność Ale tez i radość z powodu powrotu syna. Prośmy o głęboką wiarę w to że Bóg wzrusza się na nasz widok, bo Bogu na nas zależy. Głębokie wzruszenie ojca jest dowodem Jego wielkiej miłości , głębokiej miłości

– On raduje się bo w końcu doczekał się dziecka, Jego powrotu.

4. WYBIEGŁ NAPRZECIW NIEGO

– To ikona gwałtownej miłości Ojca. To Ojciec który pierwszy wychodzi naprzeciw. Widzi dziecko, które

wraca i pierwszy chce Go uzdrowić. Co nam to mówi? Mówi nam to, że miłość Boga jest zawsze pierwsza. Ode mnie zależy tylko to czy otworzę się na tę miłoś

5. RZUCIŁ MU SIĘ NA SZYJĘ (OBDAROWAŁ GO LICZNYMI POCAŁUNKAMI)

Widzimy pewną nielogiczność w zachowaniu Ojca. To zachowanie Ojca przekracza naszą ludzką logikę. Zanim ten syn rzucił się mu się na szyję już był w ramionach Ojca. Kiedy już nic nie ma, kiedy był już tak bardzo upodlony, wtedy postanawia wracać. Jaka jest jego motywacja powrotu? Pierwsza to na pewno ta że cierpi głód, on po prostu wraca bo mu jest źle, bo burczy mu w brzuchu. Czyli w tym nawróceniu chodzi mu bardziej o siebie. On sobie przygotował spowiedź. On to powie ojcu … „uczyń mnie choćby jednym z najemników”

Kiedy to dziecko naprawdę poczuło się dzieckiem? Wtedy kiedy znalazło się w ramionach Ojca.

Dopiero w ramionach ojca możesz poczuć się grzesznikiem a jako grzesznik możesz poczuć się Jego dzieckiem

Prośmy o doświadczenie tych ramion Ojca, prośmy o doświadczenie, że jestem Jego dzieckiem

Prośmy abyśmy dali się objąć ramionami Ojca. Chwała Ojcu i Synowi…

Rozważanie przygotował:

ks. Krzysztof Wąs

 
Powróć w ramiona Ojca – Łk 15, 11 – 24

Podziel się

 

Zobacz także:

 
 

1 komentarz

  1. jola pisze:

    Tak to ks napisal ze az wrocily wspomnienia jak po latach ja wpadlam w ramiona Ojca .. a teraz jest we mnie obawa, ze przede mna doswiadczenie drugiego syna.. byc blisko a jednak odejsc..

 
 

Skomentuj