Świat przyjaźni

 

Głęboko w sercu każdego człowieka ukryte jest ciche pragnienie bycia kochanym i akceptowanym. To wiąże się z potrzebą wejścia w relacje z drugim człowiekiem. Możemy wyróżnić kilka rodzajów relacji międzyludzkich: pomiędzy małżonkami, bratem i siostrą, nauczycielem i uczniem czy zakochanymi. Każda z tych relacji rozwija się na zupełnie innej płaszczyźnie, realizuje inne zadania, cele, stawia odmienne wymagania. Inne oczekiwania ma mąż w stosunku do żony, a inne ojciec w stosunku do syna. Z tym, że każda z tych relacji wydaje się być taka normalna, naturalna, wynikająca chociażby z faktu więzi rodzinnej czy też obowiązku szkolnego.

Jednak jakże zaskakująca jest relacja pomiędzy ludźmi, którzy tworzą wspólny świat przyjaźni. Świat, w którym góruje bezinteresowność, pomoc 24h i nieustanna troska. Przyjaciel to ktoś, kto po prostu jest. Niezależnie od wszystkiego. Najpiękniejsze i zarazem najbardziej zaskakujące jest to, że każda z tych osób, to człowiek mający swoją rodzinę, swoje pasje, swoje ulubione potrawy, swoje zwyczaje, swoje upodobania, a mimo tego, chce to wszystko dzielić z kimś innym. Nie ma nic piękniejszego jak to, kiedy pijąc ciepłą herbatkę i leżąc pod kocem ledwo żywy nagle słyszysz dzwonek do drzwi, a w nich stoi człowiek, który przyszedł dotrzymać ci towarzystwa w czasie choroby. Albo gdy doskonale wiesz, że w tegoroczne urodziny złoży ci życzenia z tym, że już tydzień wcześniej zastanawiasz się w jakiej formie zrobi to tym razem. Nie wspominając już o tym, że odbierze każdy twój telefon, wysłucha każdego twojego monologu i pomoże kiedy tylko będziesz tego potrzebował.

Szukając inspiracji do napisania tego tekstu zapytałam kilku osób czym dla nich jest przyjaźń. Padły różne odpowiedzi. Dla nastolatki przyjaźń to relacja oparta na zaufaniu i gotowości poświęcenia się dla dobra drugiej osoby. Ktoś inny stwierdził, że przyjaźń to życie światem drugiej osoby. Najbardziej przypadło mi do gustu stwierdzenie, że przyjaźń to nić, która łączy ludzi, daje ciepło, bezpieczeństwo, oparcie i wspomnienia stwarzając nowy, niepowtarzalny, lepszy świat. Każda z tych odpowiedzi jest prawdą, lecz szczerze mówiąc nie zaspokoiła mojej ciekawości co do istoty przyjaźni. Po dłuższej chwili namysłu doszłam do wniosku, że przyjaźń jest dla mnie OGROMNĄ TAJEMNICĄ, cudowną łaską od Pana Boga. Wierzę mocno, że to On stawia na naszej drodze tych cudownych ludzi. Dzięki nim nasze życie nabiera innych barw. Czujemy się potrzebni i akceptowani. Należy też pamiętać, że przyjaźń wymaga ciągłej pielęgnacji i troski.

Jeśli czujesz się niepotrzebny i nic cię w życiu nie cieszy, to może to jest właśnie ten moment byś wyszedł naprzeciw innym? A może już dawno czekają na twoją obecność tylko ty jakoś nie miałeś czasu się wyrwać z domu? Okazji do spotkania i wspólnego spędzenia czasu jest mnóstwo, wystarczą chęci i zaangażowanie.

Marzena Nawojowska

 
Świat przyjaźni

Podziel się

 

Zobacz także:

 
 

0 komentarzy

Możesz być pierwszy, który rozpocznie dyskusję....

 
 

Skomentuj